Mniej więcej 13% suk cierpi na ciążę urojoną, o której już czytałeś. Często ciąża łączy się z powiększeniem obwodu brzucha, co nie jest spowodowane otłuszczeniem. Na ogół, i to powinno być potwierdzeniem, sutki u pozornie szczennej suki są zaczerwienione i napięte.
Jeżeli pies ma gruby, rozdęty brzuch, a poza tym jest chudy, wręcz wycieńczony, można podejrzewać wodobrzusze. Sprawdź, zwierzę może wyglądać na pierwszy rzut oka na grube, ale fałdy skórne są bardzo cienkie, grzbiet sterczy, a w brzuchu wyraźnie słychać obecność płynu. Niestety, jest to choroba bardzo poważna, a rokowania na ogół nie są pomyślne.
Gdy Twoja suczka nagle zaczyna bardzo dużo pić, mniej je, od czasu do czasu wymiotuje, ma wyciek z narządów rodnych i powiększony obwód brzucha, najprawdopodobniej świadczy to o ropomaciczu. Powinieneś znaleźć się u weterynarza przy pierwszym podejrzeniu ropomacicza (nawet gdy nie pojawią się wszystkie objawy), gdyż wczesne podjecie leczenia ma istotny wpływ na rokowania. Na ogół leczenie polega na operacji, w łagodnych przypadkach próbuje się leczenia zachowawczego. Nawiasem mówiąc, operacja polegająca na usunięciu jajników i macicy, działa na sukę wręcz odmładzająco.