Pamiętaj, że samiec, który podczas spaceru podnosi łapę pod prawie każdym drzewem i wszędzie zostawia kilka kropel moczu, jest całkowicie zdrowy. On po prostu znaczy swój teren.
Początkowo możesz spróbować zaobserwować, jak mocz wygląda. Jeżeli jest mętny, wręcz czerwonawy i silnie się pieni, sprawa wygląda podejrzanie. Pamiętaj, że ostre zapalenie nerek łatwo przechodzi w stan chroniczny, więc lepiej nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Poza tym staraj się trzymać psa w cieple i niezależnie od jego aktualnych preferencji nie pozwól mu spać w zimnych miejscach. Zmierz temperaturę panującą przy podłodze. Gdy jest za niska, zadbaj o zaizolowanie psiego posłania.
Jeżeli pies oddaje mocz często, w małych porcjach, dodatkowo przy tym skomląc, można podejrzewać zapalenie pęcherza, które jest bardzo bolesne. Chociaż pies bardziej przy tym cierpi, zapalenie pęcherza nie jest tak niebezpieczne, jak zapalenie nerek. Weterynarz na pewno zaleci Ci podawanie psu dużych ilości płynów (nie mleka) i utrzymywanie zwierzaka w cieple, które, notabene, zmniejsza ból.