Warto zwrócić uwagę, że zapotrzebowanie energetyczne dorosłych psów ras małych jest niemal dwukrotnie wyższe niż psów dużych, w przeliczeniu na 1 kg masy ciała. W zależności od rasy, masa ciała dorosłego psa znacznie się różni. Dorosłe psy rasy chichuahua ważą 1 kg, podczas gdy psy rasy Bernardyn — 90 kg. Tak dużych różnic w obrębie tego .samego gatunku nie spotyka się nigdzie w przyrodzie poza psami. Przy ustalaniu zapotrzebowania na energię należy o tym pamiętać i małym pieskom dawać bardziej energetyczną karmę, natomiast psom dużym trzeba zapewnić więcej białka. Bardzo często spotykamy się z błędnym mniemaniem, że np. jamni, powinien jeść tylko chude wołowe mięso, dogowi zaś wystarczy miska makaronu. Zarówno jamnik jak i dog powinny otrzymać dawkę, zawierającą odpowiednią do wieku, warunków utrzymania (temperatura, wilgotność) i wykonywanej pracy, właściwą ilość karmy będącej źródłem energii i białka.
Niedobór energii w dawce powoduje spadek masy ciała.
Kościec psa rosnącego jest bardzo wrażliwy na niedobory pokarmowe. Niedobory okresowe lub stałe mogą być przyczyną dysproporcji w pokroju (zbyt długie lub zbyt krótkie odcinki poszczególnych partii szkieletu). W efekcie pies jest cienkokostny, o słabym, źle związanym grzbiecie, luźnych łopatkach i wąskim zadzie. Przy braku energii zostaje zahamowana laktacja i zdolność do pracy, a białka mięśni są przetwarzane na energię, konieczną do utrzymania podstawowej przemiany materii.
Nadmiar składników energetycznych w dawce powoduje odkładanie się tłuszczu. O szkodliwości zatuczenia wiele już napisano. Poza tym, że nieestetycznie wygląda, to także jest niesprawny, łatwo się męczy, wątroba i nerki psa są przeciążone, często występują choroby serca. Psy, które mają zapewniony ruch i równowagę hormonalną organizmu, z reguły nie mają skłonności do tycia.
Wartość energetyczna (kaloryczna) powinna wynosić 3500-4000 kcal* na 1 kg suchej masy paszowej. Energia metaboliczna pokarmu dla psów dorosłych o masie ciała 10 kg, powinna utrzymywać się na poziomie 750-800 kcal na dobę, psów o masie ciała 2,5 kg — 270 kcal na dobę, psów o masie 50 kg — ok. 2500 kcal na dobę.