Związki mineralne. Do prawidłowej przemiany materii konieczne są makro- i mikroelementy, wchodzące w skład tkanek organizmu. W związkach kompleksowych biorą udział w reakcjach biochemicznych zachodzących w organizmie.

Do makroelementów zaliczane są wapń, potas, magnez, sód, chlor, fosfor i siarka. W 1 kg suchej masy pokarmu zawartość ich powinna wynosić 100 mg. Mikroelementy mogą występować w mniejszej ilości; są to: żelazo, mangan, miedź, kobalt, jod, fluor, selen, molibden, nikiel, wanad, krzem, cyrkon, cyna, a prawdopodobnie także arsen, lit, wolfram Pierwiastki te występują w różnych pokarmach i przy urozmaiconej diecie nie ma w zasadzie niebezpieczeństwa ich niedoboru.

Zapotrzebowanie na związki mineralne jest dość istotne w okresie wzrostu (do budowy kośćca), a także w okresie wzmożonej pracy organizmu, jak ciąża, laktacja, itp. Bardzo ważnymi związkami są wapń i fosfor, a przede wszystkim ich wzajemny stosunek w dostępnej dla psa karmie. Proporcja wapnia do fosforu powinna wynosić 1,2:1 lub 1,4:1. Znaczne zachwianie tej równowagi jest szkodliwe. Nadmiar wapnia przy niedoborze fosforu może spowodować niedobór innych związków mineralnych, zwłaszcza magnezu i cynku. Magnez jest konieczny dla prawidłowej budowy kośćca. Psy żywione karmą ubogą w wapń, z nadmiarem fosforu wykazują ubytki w tkance kostnej, występujące w większym stopniu w kręgosłupie niż w kościach długich, ponadto u takich psów stwierdzono ruszanie się i wypadanie siekaczy.